55.obljetnica obnove rada Udruženja obrtnika Šibenik

ruj 23, 2024

U prisutnosti brojnih kolega obrtnika iz cijele Hrvatske te predstavnika Hrvatskog Sabora, Vlade RH, grada Šibenika i županije, Udruženje obrtnika Šibenik svečano je obilježilo 55. obljetnicu obnove rada u subotu, 21.09.2024. u Kongresnom centru AMADRIA PARK-a u Solarisu. Središnji događaj svečanosti bilo je uručivanje plakete „Zlatni bagatin“ osmorici obrtnika čiji obrti uspješno, neprekidno rade i promiču vrijednosti obrtništva 50 i više godina.

To su: Exclusive centar Božo Paić-Šibenik, Zlatarna Primošten–Primošten, Euro Gold Silber-Primošten, Domdjoni-Šibenik, Zlatar filigran Anton Bataljaku-Šibenik, Ugostiteljski obrt Panova-Bilice, Stolarija Rudi-Šibenik, Zlatarna Simon Čivljak-Šibenik.

Svečano je uručeno i 11 priznanja vlasnicima obrta koji u kontinuitetu rade već 40 i više godina.

Udruženje obrtnika Šibenik kao obrtnička asocijacija osnovana je 1969. godine a od 2002. djeluje pod sadašnjim imenom te obuhvaća područje grada Šibenika i Skradina te općine Primošten i Rogoznica. No, tijekom duge povijesti ovog područja obrtništvo je bilo jako a obrtnici su se okupljali u cehove i zadruge. S 2 400 članova i stalnim rastom Udruženje obrtnika Šibenik  među deset je najvećih udruženja u Republici Hrvatskoj. Naši obrtnici predstavljao male ali čvrste karike u gospodarskom lancu cijelog šibenskog područja pa i šire, kazao je u prigodnom govoru predsjednik Udruženja obrtnika Šibenik Joso Smolić:

„ Nastavljamo i dalje raditi u interesu obrtništva, prije svega u stalnoj suradnji sa šibenskim strukovnim školama. Cilj je imati kvalitetno izučene naraštaje mladih obrtnik koje tržište rad treba. Osim toga nastavljamo surađivati s gradovima i općinama Šibenikom, Skradinom, Rogoznicom, Primoštenom i Bilicama kako bi rješavali probleme obrtnika. S Gradom Šibenikom započeli smo upravo razgovore vezano uz formiranje obrtničke zone unutar Industrijske zone Podi. Na potrebu te zone smo ukazivali godinama a sada su se stvorili uvjeti za realizaciju“-istaknuo je predsjednik Udruženja obrtnika Šibenik Joso Smolić.

Na svečanosti povodom obilježavanje 55. obljetnice obnove rada Udruženja obrtnika Šibenik potpisana je i Povelje prijateljstva između Udruženja obrtnika Šibenik i Udruženja obrtnika Zagreb.

Nagrađeni obrti Udruženja obrtnika Šibenik:

Nagrada – PRIZNANJE za uspješni, neprekidni rad i promicanje vrijednosti obrtništva – 40 i više godina rada obrta

1. Ugostiteljski obrt LANTERNA, Rogoznica, Izidor Lovrić, 40 godina rada obrta
2. MESNICE MILETIĆ, Šibenik, Zoran Miletić, 41 godina rada obrta
3. KOBRA Obrt za usluge iskopa i prijevoza vode i rasutog tereta, Rogoznica, Joško Karabatić, 41 godina rada obrta
4. AUTOPRIJEVOZNIK MIRKO KRNIĆ, Šibenik, Krešimir Krnić, 41 godina rada obrta
5. PROFESIONALNI RIBAR – ROMANO PRELEVIĆ, obrt za ribarstvo, Šibenik, Romano Prelević, 43 godine rada obrta
6. ZLATARNA BISAKU, Primošten, Jak Bisaku, 43 godine rada obrta
7. Brodoprijevoznik Albino Biberica, Taksi prijevoz na vodi, Zlarin, Antoni Biberica, 43 godine rada obrta
8. URAR MARIO LJUBIĆ, Urarski obrt, Šibenik, Mario Ljubić, 44 godine rada obrta
9. PARKETAR BOŽO PULIĆ, Šibenik, Danka Klisović, 47 godina rada obrta
10. AVANTI Obrt za ugostiteljstvo i pranje automobila, Grebaštica, Goran Peran, 48 godina rada obrta